IC: driver
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
TPS61177ARGRR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61177ARGRR
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 180mA |
| Mounting | SMD |
| Case | VQFN20 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 6 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Frequency | 1.2MHz |
| Kind of integrated circuit | LED driver |