IC: driver
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
TPS61194PWPR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61194PWPR
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...40V DC |
| Case | HTSSOP20 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Frequency | 2.2MHz |
| Maximum output current | 1.6A |
| Kind of integrated circuit | LED driver |