IC: driver
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
TPS61197DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61197DR
Product downloads
Specification for IC: driver
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 8...30V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 6 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Frequency | 800kHz |
| Maximum output current | 1.2A |
| Kind of integrated circuit | LED driver |