IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61199PWP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61199PWP
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 70mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 8...30V DC |
| Case | HTSSOP20 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 8 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 70pcs. |
| Frequency | 800kHz |
| Kind of integrated circuit | LED driver |