PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.7÷5.5V; Uout: 1.8÷6V; SC70-6; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61220DCKT
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61220DCKT
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.7÷5.5V; Uout: 1.8÷6V; SC70-6; boost
| Output current | 400mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SC70-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | for LED applications |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 250pcs. |
| Frequency | 2MHz |
| Input voltage | 700mV...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |