PMIC; DC/DC converter; Uin: 2÷6V; Uout: 0.6÷6V; WSON6 2x2mm; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS62260DRVT
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS62260DRVT
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2÷6V; Uout: 0.6÷6V; WSON6 2x2mm; buck
| Output current | 600mA |
| Mounting | SMD |
| Case | WSON6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 250pcs. |
| Frequency | 2...2.5MHz |
| Input voltage | 2...6V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |