IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5VDC; Uout: 0.7÷5.5VDC; 1A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS62590DRVR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS62590DRVR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5VDC; Uout: 0.7÷5.5VDC; 1A
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | WSON6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Frequency | 2...2.5MHz |
| Input voltage | 2.5...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |