PMIC; DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS62745DSSR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS62745DSSR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter
| Output current | 300mA |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Frequency | 2.5MHz |
| Input voltage | 3.3...10V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |