PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5VDC; Uout: 0.6÷5.5VDC; 2A; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS62A02DRLR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS62A02DRLR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5VDC; Uout: 0.6÷5.5VDC; 2A; SMD
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 4000pcs. |
| Input voltage | 2.5...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |