IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS92511DDA
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS92511DDA
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 95pcs. |
| Frequency | 500kHz |
| Maximum output current | 500mA |
| Kind of integrated circuit | LED driver |
| Max operating temperature | 125°C |