IC: driver
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
TPS92601BQPWPRQ1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS92601BQPWPRQ1
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4...40V DC |
| Case | HTSSOP20 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| Topology | boost, buck, buck-boost, flyback, SEPIC |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Frequency | 600kHz |
| Maximum output current | 1.5A |
| Output voltage | 4...75V |
| Kind of integrated circuit | LED driver |