IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS92660PWP/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS92660PWP/NOPB
Product downloads
Specification for IC: driver
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 10...80V DC |
| Case | HTSSOP20 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 70pcs. |
| Maximum output current | 5A |
| Kind of integrated circuit | LED driver |