Capacitor: tantalum; low ESR; 100uF; 16VDC; SMD; Case: D; 2917; ±20%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPSD107M016R0100
Manufacturer: KYOCERA AVX
Manufacturer code: TPSD107M016R0100
Product downloads
Specification for Capacitor: tantalum; low ESR; 100uF; 16VDC; SMD; Case: D; 2917; ±20%
| Mounting | SMD |
| Case | D |
| Operating voltage | 16V DC |
| Case - inch | 2917 |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100µF |
| Kind of capacitor | low ESR |
| Type of capacitor | tantalum |
| ESR value | 100mΩ |
| Max operating temperature | 125°C |