Diode: transil; 600W; 6.4V; 65.2A; unidirectional; SMAF
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPSMA6L5.0A
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: TPSMA6L5.0A
Product downloads
Specification for Diode: transil; 600W; 6.4V; 65.2A; unidirectional; SMAF
| Mounting | SMD |
| Case | SMAF |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 65.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.4...7V |
| Leakage current | 800µA |