Capacitor: tantalum; 1uF; 25VDC; SMD; R; 0805; ±20%; -55÷125°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPSR105K025R2500
Manufacturer: KYOCERA AVX
Manufacturer code: TPSR105K025R2500
Product downloads
Specification for Capacitor: tantalum; 1uF; 25VDC; SMD; R; 0805; ±20%; -55÷125°C
| Mounting | SMD |
| Case | R |
| Operating voltage | 25V DC |
| Case - inch | 0805 |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1µF |
| Case - mm | 2012 |
| Type of capacitor | tantalum |
| ESR value | 2.5Ω |