Diode: rectifying; SMD; 600V; 6A; TO277A; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPUH6JH
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: TPUH6JH
Specification for Diode: rectifying; SMD; 600V; 6A; TO277A; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 3V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 25ns |
| Type of diode | rectifying |