Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 9VDC; Icontacts max: 2A; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TQ2-9V
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: TQ2-9V
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 9VDC; Icontacts max: 2A; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | silver alloy |
| Body dimensions | 14x9x5mm |
| Mechanical durability | 100000000cycles |
| Switched voltage | max. 110V DC, max. 125V AC |
| Coil resistance | 579Ω |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 125V AC |
| Contact current max. | 2A |
| Relay variant | signal, subminiature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 140mW |
| Coil current | 15.5mA |