Relay: electromagnetic; Ucoil: 3VDC; 0.5A/125VAC; 1A/30VDC; 45Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TQ2-L2-3V
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: TQ2-L2-3V
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; Ucoil: 3VDC; 0.5A/125VAC; 1A/30VDC; 45Ω
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Mechanical durability | 100000000cycles |
| Coil resistance | 45Ω |
| Rated coil voltage | 3V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 125V AC |
| Contact current max. | 2A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 70mW |
| Coil current | 66.7mA |