Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 4.5VDC; Icontacts max: 1A
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
TQ2SLL24,5J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: TQ2SLL24,5J
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 4.5VDC; Icontacts max: 1A
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | Ag/Au |
| Coil resistance | 145Ω |
| Rated coil voltage | 4.5V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 125V AC |
| Contact current max. | 1A |
| Relay variant | bistable, miniature, signal |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 140mW |
| Coil current | 31mA |