Fuse: fuse; quick blow; 375mA; 50VDC; soldered,SMD; 0603FA
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
TR-0603FA375-R
Manufacturer: EATON/Bussmann
Manufacturer code: TR-0603FA375-R
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 375mA; 50VDC; soldered,SMD; 0603FA
| Mounting | SMD |
| Resistance | 1.25Ω |
| Case - inch | 0603 |
| Kind of fuse | miniature |
| Kind of package | reel, tape |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Rated voltage | 50V DC |
| Case - mm | 1608 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |
| Breaking capacity | 50A |