Fuse: fuse; quick blow; 6A; 350VAC; 400VDC; soldered,SMD; ceramic
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
TR-1350HV6-R
Manufacturer: EATON/Bussmann
Manufacturer code: TR-1350HV6-R
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 6A; 350VAC; 400VDC; soldered,SMD; ceramic
| Mounting | SMD |
| Resistance | 16.3mΩ |
| Kind of fuse | ceramic, miniature |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | silver plated |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 350V AC, 400V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |