Fuse: fuse; quick blow; 3A; 125VAC; 125VDC; soldered,SMD; 2410FA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TR1-2410FA3-R
Manufacturer: BUSSMANN
Manufacturer code: TR1-2410FA3-R
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 3A; 125VAC; 125VDC; soldered,SMD; 2410FA
| Mounting | SMD |
| Case | 2410 |
| Resistance | 17.8mΩ |
| Kind of fuse | miniature |
| Kind of package | reel, tape |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 3A |
| Rated voltage | 125V AC, 125V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |