Fuse: fuse; quick blow; 7A; 125VAC; 125VDC; soldered,SMD; 2410FA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TR1-2410FA7-R
Manufacturer: EATON/Bussmann
Manufacturer code: TR1-2410FA7-R
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 7A; 125VAC; 125VDC; soldered,SMD; 2410FA
| Mounting | SMD |
| Case | 2410 |
| Resistance | 7.2mΩ |
| Kind of fuse | miniature |
| Kind of package | reel, tape |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 7A |
| Rated voltage | 125V DC, 125V AC |
| Voltage drop | 80mV |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |