Fuse: fuse; time-lag; 2A; 250VAC; 60VDC; soldered,SMD; 2410TD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TR1-2410TD2-R
Manufacturer: BUSSMANN
Manufacturer code: TR1-2410TD2-R
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; time-lag; 2A; 250VAC; 60VDC; soldered,SMD; 2410TD
| Mounting | SMD |
| Case | 2410 |
| Resistance | 48mΩ |
| Kind of fuse | miniature |
| Kind of package | reel, tape |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 2A |
| Rated voltage | 60V DC, 250V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |