Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TR2005S2V5
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: TR2005S2V5
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 2A |
| Mounting | THT |
| Case | SIP3 |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | short circuit protection |
| Output voltage | 2.5V DC |
| Efficiency | 95% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 1.2MHz |