Power supply: switched-mode; 56VDC; 3.93A; Out: 5,5/2,1; 220W; 94%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TR220MA560-01E13 VI
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: TR220MA560-01E13 VI
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 56VDC; 3.93A; Out: 5,5/2,1; 220W; 94%
| Supply voltage | 80...264V AC |
| Power | 220W |
| Operating temperature | -30...70°C |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Polarisation | positive inner pin |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications |
| Kit contents | without power cable |
| Kind of input connector | IEC C14 |
| Kind of output connector | 5,5/2,1 |
| Efficiency | 94% |
| Connector variant | angled |
| Conform to the norm | Energy efficiency Level VI |
| Protection class | I |
| Length of output cable | 1.8m |