Power supply: switched-mode; 12VDC; 2.5A; Out: 5,5/2,1; 30W; 89%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRE36A120-11G03 VI
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: TRE36A120-11G03 VI
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 12VDC; 2.5A; Out: 5,5/2,1; 30W; 89%
| Supply voltage | 90...264V AC, 120...370V DC |
| Power | 30W |
| Operating temperature | -30...60°C |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Polarisation | positive inner pin |
| Type of power supply | switched-mode |
| Kit contents | without power cable |
| Maximum output current | 2.5A |
| Output voltage | 12V DC |
| Kind of input connector | IEC C8 |
| Kind of output connector | 5,5/2,1 |
| Efficiency | 89% |
| Connector variant | straight |
| Conform to the norm | Energy efficiency Level VI |
| Length of output cable | 1.8m |