Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 5VDC; Iout: 200mA; SMD14
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRI 1-0511SM
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TRI 1-0511SM
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 5VDC; Iout: 200mA; SMD14
| Output current | 200mA |
| Mounting | THT |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 76% |
| Number of outputs | 1 |