Relay: interface; SPDT; Ucntrl: 230VAC; 6A; DIN; Variant: Relay set
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRS-230AC-RC-1COAG
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 2152920000
Product downloads
Specification for Relay: interface; SPDT; Ucntrl: 230VAC; 6A; DIN; Variant: Relay set
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Leads | screw terminals |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |