Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 30A; automotive; 0.57W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRS-L-24
Manufacturer:
Manufacturer code: TRS-L-24
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 30A; automotive; 0.57W
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 13.2x12x9.8mm |
| Switched voltage | max. 14V DC |
| Coil resistance | 1016Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 30A / 14V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 0.57W |
| Operate time | 4ms |
| Release time | 2ms |