IC: interface; receiver,line driver; RS232; 250kbps; TSSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRS3221EIPWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TRS3221EIPWR
Product downloads
Specification for IC: interface; receiver,line driver; RS232; 250kbps; TSSOP16
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...3.6V DC, 4.5...5.5V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | RS232 |
| Transmission rate | 250kbps |
| Kind of integrated circuit | line driver, receiver |
| Number of receivers | 1 |
| Max operating temperature | 85°C |