Converter: DC/DC; 2W; Uin: 9.6÷14.4V; Uout: 3.3VDC; Iout: 600mA; SIP9
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRV 2-1210M
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TRV 2-1210M
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 2W; Uin: 9.6÷14.4V; Uout: 3.3VDC; Iout: 600mA; SIP9
| Output current | 600mA |
| Mounting | PCB |
| Case | SIP9 |
| Power | 2W |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Protection | short circuit protection |
| Body dimensions | 19.6x12.5x9.9mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 5kV |
| Efficiency | 79% |
| Number of outputs | 1 |