Relay: interface; DPDT; Ucntrl: 24VDC; Ucntrl: 24VAC; 8A; DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRZ-24VUC-2CO
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1123620000
Product downloads
Specification for Relay: interface; DPDT; Ucntrl: 24VDC; Ucntrl: 24VAC; 8A; DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 8A |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Leads | spring clamps |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |