Converter: dc/ac; 1000W; Uout: 230VAC; 21÷30VDC; 345x184x70mm; 91%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS-1000-224B
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: TS-1000-224B
Product downloads
Specification for Converter: dc/ac; 1000W; Uout: 230VAC; 21÷30VDC; 345x184x70mm; 91%
| Supply voltage | 21...30V DC |
| Type of converter | dc/ac |
| Protection | against reverse polarity, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection, overheating |
| Application | universal |
| Body dimensions | 345x184x70mm |
| Output voltage | 230V AC |
| Output power | 1kW |
| Efficiency | 91% |
| Power supply/converter features | pure sinusoid |
| Input current | 50A |
| Rechargeable battery voltage | 24V |
| Output power peak | 2kW |