Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 10A/250VAC; -25÷85°C; 50mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS-17
Manufacturer: NINIGI
Manufacturer code: TS-17
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 10A/250VAC; -25÷85°C; 50mΩ
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 3 |
| Leads | M3 screws |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø12.2mm |
| Body dimensions | 29x15.8x19mm |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Knob height | 17.5mm |
| Kind of toggle | round |