Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 1A/120VAC; 1A/28VDC; black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS-21A-UR1-E-H
Manufacturer: SALECOM ELECTRONICS
Manufacturer code: TS-21A-UR1-E-H
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPST-NO; 1A/120VAC; 1A/28VDC; black
| Mounting | on panel, THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mechanical durability | 60000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 1A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 120V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |
| Button shape | prominent, round |