Microswitch TACT; Pos: 2; 0.05A/12VDC; PCB,THT; none; 3.2N; 800um
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS 31 S
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: TS 31 S
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; Pos: 2; 0.05A/12VDC; PCB,THT; none; 3.2N; 800um
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 6.5mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 6x3.5x3.5mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 30000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.2N |
| Actuator colour | salmon |
| Button shape | rectangular |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 0.8mm |
| Button marking | blank |