Wire; YTKSY; telecommunication; solid; Cu; 20x2x0,5mm2; PVC; white
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS0014
Manufacturer: BITNER
Manufacturer code: TS0014
Product downloads
Specification for Wire; YTKSY; telecommunication; solid; Cu; 20x2x0,5mm2; PVC; white
| Operating temperature | -40...70°C |
| Core structure | solid |
| Kind of core | Cu |
| Cable features | twisted pair conductors |
| Number of cores | 40 |
| Wire insulation material | PVC |
| Cable external diameter | 8.6mm |
| Core diameter | 0.5mm |
| Insulation colour | white |
| Cable application | indoor, telecommunication |
| Type of wire | data transmission |
| No. of pairs | 20 |
| Shield structure | unshielded |
| Core marking | colours with colour repetition |
| Earth core | without earth core |
| CPR standard | no classification |