Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 0.3A/6VDC; Rcont max: 50mΩ; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS0101F020P
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TS0101F020P
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 0.3A/6VDC; Rcont max: 50mΩ; Pos: 2
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...80°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Number of positions | 2 |
| Leads | soldering lugs |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.3A / 6V DC |
| Switching method | (OFF)-ON, ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 200mN |