Switch: slide; Pos: 2; SP3T; 0.4A/20VDC; ON-ON; Mounting: THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS01CBE
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: TS01CBE
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; SP3T; 0.4A/20VDC; ON-ON; Mounting: THT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Body dimensions | 8.13x5.08x8.79mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 60000cycles |
| Terminals plating | gold-plated |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 0.4A / 20V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Terminals material | copper alloy |
| Actuator material | polyamide |