Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 50mA/12VDC; THT; none; 1.6N; 6x6mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
TS02-66-60-BK-160-LCR-D
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS02-66-60-BK-160-LCR-D
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 50mA/12VDC; THT; none; 1.6N; 6x6mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | bag |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 4.5x6.5mm |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 6mm |