TS02515A0000G
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS02515A0000G
Manufacturer: AMPHENOL ANYTEK
Manufacturer code: TS02515A0000G
Product downloads
Specification for TS02515A0000G
| Operating temperature | -40...115°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | brass |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | green |
| Current rating | 15A |
| Number of ways | 2 |
| Type of pin configuration | 1x2 |
| Locking system | friction lock |
| Spatial orientation | angled |