Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 50mA/12VDC; SMT; none; 2.6N; 6x6mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS04-66-95-BK-260-SMT
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS04-66-95-BK-260-SMT
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 50mA/12VDC; SMT; none; 2.6N; 6x6mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | bag |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Illumination | none |
| Electrical life | 60000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 9.5mm |