Microswitch TACT; SPST-NC; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.5N
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
TS10-63-26-BE-250-SMT-TR
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS10-63-26-BE-250-SMT-TR
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NC; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.5N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Illumination | none |
| Electrical life | 50000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| Switching method | ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.5N |
| Actuator colour | blue |
| Button shape | round |
| Button height | 2.6mm |