Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 1N; 7.3mm
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
TS11-674-73-BK-100-RA-D
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS11-674-73-BK-100-RA-D
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 1N; 7.3mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | bag |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Illumination | none |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 7.3mm |