Joystick; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 3.6N; 7.4x7.4mm; 7mm
Multiples:
700.0
Minimum quantity:
700.0
Product code:
TS12-74-70-BK-360-SMT-TR
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS12-74-70-BK-360-SMT-TR
Product downloads
Specification for Joystick; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 3.6N; 7.4x7.4mm; 7mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | joystick |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Illumination | none |
| Electrical life | 30000cycles |
| Key stroke | 0.15mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |
| Button shape | square |
| Button height | 7mm |