CONN ARRAY PLUG 84530-102LF
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS12510A0000G
Manufacturer: AMPHENOL ANYTEK
Manufacturer code: TS12510A0000G
Product downloads
Specification for CONN ARRAY PLUG 84530-102LF
| Operating temperature | -40...115°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 12 |
| Contact material | brass |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 15A |
| Number of ways | 12 |
| Type of pin configuration | 1x12 |
| Locking system | friction lock |
| Spatial orientation | angled |