Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 1.6N
Multiples:
300.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
TS15-1212-150-BK-160-SCR-D
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS15-1212-150-BK-160-SCR-D
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; none; 1.6N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP66 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | bag |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5x12.5mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 70000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 15mm |