Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 50mA/12VDC; SMT; none; 1.6N; 1.5mm
Multiples:
4000.0
Minimum quantity:
4000.0
Product code:
TS18-5-15-SL-160-SMT-TR
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS18-5-15-SL-160-SMT-TR
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 50mA/12VDC; SMT; none; 1.6N; 1.5mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 3.7mm |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.2mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | yellow |
| Button shape | round |
| Button height | 1.5mm |