Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.4N
Multiples:
15000.0
Minimum quantity:
15000.0
Product code:
TS19-32-06-BK-240-3-SMT-TR-67
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS19-32-06-BK-240-3-SMT-TR-67
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.4N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 500mΩ |
| Terminal pitch | 3.5mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 300000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.4N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 0.6mm |